How to Save A Ton of Money and Have Fun Too

tomato,huge

This organic, heirloom beauty was nearly 1.3 pounds. At $5-$6 a pound in the store…

My family and I have long grown our own healthy, delicious produce. We do so for the health benefits, to know where our foods come from and because we love the feeling of taking care of ourselves (self-reliance). In recent years I have become more aware of another great benefit of growing our own produce–saving money!

Food costs continue to rise dramatically around the world. It is simple economics. More people = more food demand. Less farmers and a finite amount of land = lower supply. Low supply + high demand = higher prices!

OK, that is enough of Economics 101. Here is a step by step way to save money on produce.

First, identify all the fruits, vegetables and herbs favored by your household.

Second, see which ones will grow well in your climate and available growing space. For example, you may love grapefruit, but unless you live in a place with year-round warmth you will not be able to grow them well.

Third, decide if you are going to buy seeds or plants. Either way try to grow from nonGMO, heirloom seeds or buy plants from a grower that does.

Fourth, plan your garden. In my book I write a lot about a need to “plan your garden, then garden your plan. Planning is an essential process, but it does not have to be difficult or too time consuming. In fact, my book was carefully designed to get the reader started in edible gardening without overwhelming them with to much information. Edible gardening can be complicated, but it does not have to be. Get started with a simple approach and add to your knowledge base as time and interest levels allow.

Fifth, track you “profits”. How much money did your edible garden save you? I started doing this in earnest during the 2014 growing season. We tracked golden raspberries, tomatoes and kale production. Those 3 organically grown crops alone more than paid for all our seeds, supplies, time and efforts! This season I plan to keep a closer watch over just how much money we save across the entire harvest from our backyard edible gardens.

Lastly, HAVE FUN!!!!!

I will do my best to post updates on this topic. Please share your experiences with saving money by growing your own produce too!

broccoli,broccolini,vegetable

grab some greens and save some greenbacks!

3 thoughts on “How to Save A Ton of Money and Have Fun Too

  1. I did a tally for 2014 and found that we harvested $1100 worth of produce and eggs from our urban lot and spent about $350 on seeds and chicken feed. The best producers were my eggs and tomatoes. This year I’m hoping to do better and start saving more of my seeds.

  2. We started tracking our harvest for 2014 from our small urban lot. We spent roughly $350 on seeds and chicken feed and harvest roughly $1100 worth of food. This year I’m hoping to produce more and start saving seeds.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s